Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgi

FUE ve EIT Metodu Nedir ?

Saç nakli, bir doktorun saçları sırt ve yan bölgelerdeki kalıcı alanlardan uzaklaştırdığı ve saç dökülmesine karşı savunmasız olan üst ve yan bölgelerine nakledildiği bir cerrahi prosedürdür. Saç dökülmesi çeşitli nedenlerden dolayı olabilir, ancak en yaygın olanı androgenetik alopesi ya da erkek tipi kellik(bu isme rağmen,kadınlarda da görülebilir).

Saç nakli ameliyatı yapmak için kullanılan birçok farklı teknik oldu ve hala da vardır; Bu noktada en yaygın olan şey şerit ameliyatıdır, bu şerit ameliyatı, saç restorasyon prosesinde kullanılması için bir veya daha fazla kıl grefti üretmek üzere kesilen verici alandan uzun bir saç derisi parçası alır. Bununla birlikte, yeni milenyumun ilk on yılında, eski şerit tekniğini geride bırakmakla tehdit eden devrimci bir teknik ortaya çıktı: Fue Saç Nakli

Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), bir foliküler ünite saç ekimi prosedüründe verici saçları çıkarma veya “ekme” yöntemidir. FUE’de bir foliküler ünite çevresindeki ciltte küçük, dairesel bir kesi yapmak için bir enstrüman kullanılır ve çevresindeki dokudan ayrılır. Ünite daha sonra saç derisinden çıkarılır (çekilir) ve küçük bir açık delik bırakılır.

Saç nakli cerrahı, planlanan saç restorasyonu için yeterli sayıda folliküler üniteyi ekene kadar bu süreç tekrarlanır. Bu işlem bir veya birkaç saat sürebilir ve büyük seanslarda ardı ardına iki  gün boyunca da yapılabilir.

EIT® veya Estrella Estetik İzolasyon Tekniği adını Estheline Clinic uzmanlarından ve onu ortaya çıkaran saç nakli cerrahlarndanı almıştır. EIT®, Estheline Clinic tarafından son 6 veya 7 yılda geliştirilen özel araç ve teknikleri şart koşar.

FUE Saç Nakli Adayları

Saç ekimi için yapılan reklamlar, çoğu zaman herkesin bir saç nakli için mükemmel adaylar gibi görünmesine neden olur, ancak bu durum her zaman geçerli değildir.

Genç hastalar (18-25) genelde ideal aday değildir, çünkü muhtemelen saç dökülmeleri ilerleyen yaşlarda da devam edecektir. Bu kadar erken saç nakli yaptırmak,sınırlı miktarda verici saçının yanlış dağılımına neden olabilir; çünkü doktor gelecekteki saç dökülmesinin ne kadar ciddi olacağını tam olarak bilmenin bir yoluna sahip değildir.

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi genellikle görünüm açısından farklıdır. Erkeklerde saç incelmeleri lokal bölgelerde görülürken, kadınlardaki incelme tüm kafada yayılmış şekildedir. Yayılmış saç incelmesi görülenler haricinde erkekler iyi adaylardır. Çoğu kadın, dağınık saç eksilmelerine sahip oldukları için ideal adaylar olmasalar da bazı kadınların bölgesel saç dökülmeleri yaşadıkları da olur ve bu da onları iyi aday yapmaktadır.

Saçınız kalınlaştıkça, yoğunluk o kadar yüksek olur ve bir nakilden elde edeceğiniz sonuçlar daha iyi olur. Dalgalı saçlar, daha fazla volüme sahip olduğundan, düz saçlardan daha yoğun bir görünüm kazandırır.

Yoğunluk, birim yüzey alanı başına tüylerin sayısı olarak tanımlanır ve beklendiği gibi, yoğunluk ne kadar yüksekse, nakil için daha fazla saç kullanılabilir.

Asyalıların tipik olarak saçları çok düzdür ve folikül yoğunluğu Kafkaslara göre daha azdır. Asya kökenli hastalar, Asya saçlarıyla ilgili deneyime sahip doktorlarla görüşmelidir. Kafkaslar çok çeşitli saç ve cilt tiplerine sahiptir ve en iyi sonuçları elde edenler, kalın, daha yoğun saçlı ve cilt rengi saç rengine benzeyen kişilerdir. İkisi arasındaki kontrast ne kadar az olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

Gevşek saç derisinden daha fazla donör saçı çıkarılabilir ayrıca daha az yara izi olur. Doktorlar ameliyattan önce saçlı derinin gevşekliğini kontrol eder ve bu da verici saçın ne kadarının alınabileceğini gösterir.

Operasyon & İyileşme

Prosedür

Bu prosedürlerin özü, saçın tek tek foliküler üniteler (doğal olarak 1-4 tüy oluşturan gruplar) olarak saçsız bölgeye nakledilmesi ve böylece saç ekimi olduğu anlaşılmayacak denli  doğal görünmesidir.

Tüm saç restorasyon prosedürleri lokal anestezi altında yapılır. Binlerce folliküler ünite grefti kullanan saç nakli seansları, bir gün veya hatta üst üste  iki gün sürebilir; bununla birlikte, sizi rahatlatmak için ilaçlar verilir ve zaman hızlı geçer. Prosedürün bir bölümü için bir film seçimi ve kablo T.V önerilecektir. Çoğu hasta müzik dinlemek, film izlemek veya sadece doktor ve ekip ile sohbet etmek istiyor.

Saç ekimi için geldiğinizde, personel gün içindeki aktivitelere başlar. Size gönderilen cerrahi onay formu gözden geçirilir ve diğer evrak işlemleri tamamlanır. Hekim, kurulan hedefleri inceler ve olabilecek her soruyu yanıtlar.

Saç restorasyon prosedürünün başlamasından önce sizi rahatlatmak için yatıştırıcılar verilir, ancak isterseniz tamamen uyanık kalabilirsiniz.

Saç ekimi prosedürünün uzunluğu, folliküler ünite greftlerinin nasıl nakledildiğine bağlı olacaktır. Küçük seanslar genellikle bir gün sürer. Daha büyük FUE seansları ardı ardına birkaç gün gerçekleştirilecektir.

Yerleştirme tamamlandığında, tüm greftlerin pozisyonu iki kez kontrol edilir. İşlem sonrası talimatlar açıklanacak ve eve götürülmesi için size basılı bir kopyası verilecektir.

Operasyon Sonrası

FUE Saç Ekimi Operasyonundan sonra önemli bir varyasyon gözlemlenebilir. Bazıları 4-5 ay sonra görülebilen kozmetik değişikliğe sahip olabilirken, bazı hastalar ise 10-12 ay sonra gelişmeyi görebilirler.

Ameliyat sırasında ve sonraki günlerde: Bazı hastalarda alın ve yüzde şişmeler görülebilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu bir enfeksiyon belirtisi değildir ve genellikle 3-5 gün içinde iner ve acı vermez. Ancak şiddetli şişme çok nadirdir.

Çoğu hastada ağrı yoktur, bazıları ağrı için parasetamole ihtiyaç duyabilir. Sadece nadiren acı daha belirginleşecektir.

İlk 2 hafta: Nakil alanından çok az kişi ağrı çekebilir. Parasetamol genellikle ağrıyı tedavi etmek için yeterlidir.

İlk 12 hafta: Kaşıntı, sivilceler,şişlikler ve kuru cilt nispeten olağandır. Anti histaminler (alerjik kızarıklık için kullanılır), beyaz petrol (vazelin) veya bebek yağı yararlı olabilir. Daha büyük ameliyatlarda nakledilen bölgede hissizlik oluşabilir. Nakledilen saç dökülebilir ancak büyüme merkezi deride bozulmadan bırakılır.

3-4 ay: Uzama başlar. Genellikle kaşıntı, sivilceler, şişlikler ve kuru cilt kaybolur. Nakil bölgesinde uyuşukluk devam edebilir.

6-8 ay: Kozmetik değişim ortaya çıkmaya başlar. Neredeyse tüm hastalarda uyuşukluk ortadan kalkar.

1-1.5 yıl ve hatta 2 yıla kadar: Nihai sonuçlar.