Meme Kaldırma İşleminden Sonra İyileşme Süreci

Dr. Mollaosmanoğlu, hastalarına kozmetik cerrahinin de bir ameliyat olduğunu hatırlatıyor ve estetik hedeflerinize ulaşabilmek için ödevinizi yapmanın önemini belirtiyor. Geçici ağrı analjeziklerle tedavi edilir. Şişme, hassasiyet, deride uyuşma ve bir takım morarma veya bunların hepsi birkaç hafta sürebilir. Birkaç gün sonra küçük drenler alınır. Pansumanlar uygulanır ve ilk iki hafta boyunca her gün değiştirilir.

Birkaç gün içerisinde, bandajlar veya cerrahi sutyen, 3-4 hafta boyunca günün her saati giyilecek yumuşak bir destek sutyeniyle değiştirilecek. Dikişler bir veya iki hafta sonra çıkarılır.

Şişkinlik önümüzdeki 6 hafta içinde sönerken meme başında ve göğüs derisinde bir miktar his kaybı bekleyebilirsiniz, ancak bir yıl veya daha fazla sürebilir ve bazen de kalıcı olabilir.

Bir iki gün uykusuz kalma ihtimaliniz görülebilir ve bir hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Kafanızın üzerine 3-4 hafta boyunca bir şey kaldırmaktan kaçının. 2 hafta veya daha fazla seks yapmamanız önerilebilir ve yaklaşık bir ay boyunca yorucu sporlardan kaçınmanız gerekebilir.

Neler Bekleyebilirsiniz ?

Göğüslerinizin görünümünde hızlı bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz – ancak şekilleri değişmeye ve önümüzdeki birkaç ay içinde yerleşmeye devam edecektir. Başlangıçta yara izleri kırmızı ve topak gibi görünür. Yara izleri kalıcı olmakla birlikte yumuşar ve bir ila iki yıl içinde ince ve beyaz olurlar. Meme ameliyatlarında oluşan yaralar/izler genellikle sütyen ve mayo ile gizlenebilir.

Ameliyat sırasında destekleyici bir sargıya yerleştirileceksiniz ve ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca bunu giymelisiniz. Dren tüpleri olmayacak. Kesikler için bakım, banyo yapma ve daha rahat uyku önerileri konusunda size özel talimatlar verilecektir.

Destekleyici sargı çıkarıldıktan sonra şişme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için birkaç hafta giymeniz gereken bir spor sütyenine benzer, rahat bir destek giysisi takacaksınız. İlaçlarınızı Dr. Mollaosmanoğlu ve hemşiresinin talimatına uygun şekilde alıp çok miktarda sıvı tüketerek, sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.