Neden Kulak Ameliyatı ?

Kulak ameliyatı, aynı zamanda Otoplasti olarak da bilinir, kulakların şeklini, boyutunu ve oranını arttırmak için yapılan estetik bir prosedürdür. Kulak, yüzün anatomik olarak en karmaşık yapılarından biridir ve bireyler arasında görünüşü değişir. Kulaklar, esnek kıkırdağın katlanması yoluyla şekillerine kavuşurlar. Çıkıntı için en yaygın neden, kulak kıkırdak bileşenlerinin az gelişmesidir. Çıkıntılı kulaklar, çocuklar ve yetişkinler için çok fazla sosyal endişeye yol açabilir.

Bu normal yapının yeniden oluşturulması, hastaya doğal görünümlü, simetrik ve düzgün yerleştirilmiş kulaklar vermek için kolayca yapılabilir. Çoğu zaman sadece bir kulak başka kulağa göre asimetrik bir kusur çıkarır veya göstermez; bu da kolayca düzeltilebilir.

Çıkıntılı kulaklar genellikle işlevsel problemlere neden olmaz. Bununla birlikte, birçok kişi kozmetik nedenlerden ötürü ameliyatı seçmektedir. Çıkıntılı veya büyük kulaklar nedeniyle rahatsız olan bu hastalarda otoplasti mükemmel bir seçenektir.

Ayrıca kulak memesi onarımı genellikle birçok hasta tarafından seçilir. Küpeler, kulakların estetik görünümünü arttırmaya yarıyor olmasına rağmen, kulak memelerinde zamanla değişikliklere neden olabilirler. Germe, genişleme ve kulak memesi kopmalarına neden olabilirler. Ayrıca, keloitler de oluşabilir. Cerrahi, bu sorunları kolaylıkla düzeltebilir ve kulakların önceki görünümünü geri kazandırabilir.

Kulak Ameliyatı Adayları

Kulak estetiği ameliyatı için iyi aday olan insanlar, kulaklarının görüntüsü konusunda güven eksikliği duyan kişilerdir. Çoğu zaman kulaklarını kapatmak için saçlarını uzun kullanmayı tercih ederler. Kulakları örtmek için şapka, eşarp veya başka şeyler takabilirler, böylece kulaklarını göstermemiş olurlar. Çocuklar için, birçok kez okulda alay edilir ve diğer öğrencilerden farklarıyla güvensiz hissederler. Bu durum çocuklar için adaletsiz olsa da maalesef hâlâ bu şekilde gerçekleşmektedir.

Adayların sağlıklı olmaları, aktif akut veya ciddi hastalıkları olmaması, önceden var olan  tıbbi durumları olmaması ve cerrahi sonucunda gerçekçi beklentileri olması gerekir. Otoplasti, kulaklar erişkin boyutlarına ulaştıktan sonra (veya neredeyse ulaşıldığında) her yaşta yapılabilir. Bu genellikle yaklaşık 5-6 yaşlarında görülür. Bu ameliyat, en sıklıkla 4-14 yaş arasındaki çocuklar için yapılır. Çoğu prosedür, estetik nedenlerden ötürü ve çocukların akranları ile daha iyi adaptasyon ve uyum sağlamalarına yardımcı olmak için yapılır. Çoğu durumda, kulakları büyük olan çocuklar alay konusu olur, okula uyum sağlayamaz ve özgüven eksikliği hissederler. Yetişkinler de bu operasyon için aday olabilir.

Otoplasti için riskler azdır. İyileştikten sonra kulak arkasında beyaz bir beyaz yara izi olacaktır. Bu yara, kulağın arkasında doğal bir kırışık olduğu için, görünürlük sorunu önemsizdir.