Kök Hücre

Kök hücre, en basit anlatımıyla cilt, bağ dokusu, kas v.b gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türüdür. Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır. Kök hücre ile yaşlanma süreci geriye çevirme yöntemlerinin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerin yıpranmış dokuya enjekte edilerek o dokudaki yenileşme, gençleşme ve onarımın hızlandırılmasıdır.

Kendi kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri cilt altı yağ dokusudur (adipoz doku).

Dr. Mollaosmanoğlu, gelişmiş teknikler konusunda geniş deneyime sahiptir. İstişare sırasında, hangi tedavinin en uygun olduğunu seçmek için benzersiz yüz yapınızı, yaşlanma modelini ve özel isteklerinizi değerlendirecektir.

Kök hücre, kendi dokularınızı kullanmanız açısından size fayda sağlar yani herhangi bir alerji testi gerekmez ve prosedürü takiben herhangi bir olumsuz reaksiyon yaşamazsınız.

Prosedüre başlamak için Dr. Mollaosmanoğlu, hastanın kendi yağ dokusunun bir kısmını, liposuction yoluyla sırt veya kalça üst kısmı gibi verici bir alandan alır. Onları tedavi alanına tekrar enjekte etmeden önce bu yağ hücrelerini kan kök hücresiyle karıştırıp, işlemden geçirir.

Kök Hücre Adayları

Herhangi bir kozmetik cerrahi prosedüründe olduğu gibi, bir liposuction ve kök hücre prosedürü için adaylar sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentilerle birlikte genel sağlık açısından da iyi olmalıdır. Adayların kalp ya da damar hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ya da herhangi bir kanama bozukluğu gibi belirli tıbbi durumlardan muaf olması önemlidir.

Cilt esnekliği iyi olan kişiler tipik olarak yağ transferi enjeksiyonları için iyi bir adaydır. Cilt esnekliği önemlidir çünkü elastikiyetiniz ne kadar iyi olursa, vücudunuz yeni geliştirilen konturlara o kadar kolay uyum sağlayacaktır. Örneğin, uygun deri elastikiyetine sahip kişiler, vericilerden yağ çıkarıldıktan sonra, kolajen ve elastin hücreleri dokularının geriye sıçramasını ve kolayca ayarlanabilmeleri sayesinde genellikle mükemmel sonuçlar alırlar.

Bir liposuction ve kök hücre operasyonu için tüm adaylar, belirli yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla prosedürün sonuçlarını korumayı taahhüt etmelidir. Ayrıca, cerrahınızın bakım sonrası talimatları uygulandıktan sonra, yağ grefti ile geliştirilen alanların normal şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Kök Hücre Uygulamaları ve Sıkça Sorulan Sorular

Kök hücre ile meme büyütme yöntemine vücudunda yağ dokusu fazlalığı olan hastalar en uygun adaylardır.

Kök hücre yönünden oldukça zengin olan yağ hücreleri, enjekte edildikleri bölgede onarım yapma ve hasarlı kısımlardaki dokunun yeniden eski halini almasına yardımcı olmaktadır.

Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Kök hücreyle göğüs ne kadar büyüyebilir?

Ameliyat kişiden alınan yağ hücrelerinin hücreden zengin hale getirilerek yapıldığı için kişideki yağ oranı bu noktada belirleyicidir. Ameliyattan önce yapılan muayenede kişinin kök hücre ile göğüs büyütmeye uygun olup olmadığına karar verilir. İstenilen büyüklüğe uygun yağ oranı yoksa ameliyat implant ile desteklenebilir.

Kök hücre ile göğüs büyütme ameliyatı kalıcı mıdır?

Sırt, popo, bacak yağları büyük hücreli yağlardır. Erimeleri oldukça zordur. Kişi aşırı kilo kaybetmediği sürece ömür boyu kalıcıdır ve vücutla birlikte doğal bir görünümle yaşlanır.

Kök hücre ile göğüs büyütme ameliyatının komplikasyonu var mıdır?

Her ameliyat da olduğu gibi bu ameliyatında komplikasyonu vardır. Geçici kilo kaybı, ödem ve morluk oluşabilir. Bunlar geçicidir kesinlikle kalıcı değildir. Kesinlikle kilo kaybını önlemek için tabletler kullanılmamalıdır

İşe dönme zamanı: 5 gündür.2 hafta sonra yürüyüş , 4 hafta sonra ise hafif sporlar yapılabilir. Güneşe 4-6 hafta sonra çıkılabilir.

Arka beden estetiği dendiğinde akla popo bölgesi gelir. Popo bölgesine özel formunu veren asıl doku, yağdır. Ancak yağ altında yer alan kas kitlesiyle birlikte popo güzelliği ortaya çıkar. Daha da altta yer alan pelvis kemiği de nihai formda belirleyici olur.
Popo-bel arasındaki 0.7 çekicilik oranı evrensel gibidir. İdeal bir popoda; popo yan çukurluğu, popo üstü çukurluklar, V şeklinde popo çatalı ve popo altı kıvrımı uyumlu bir komposizyonda olmalı. Popo ortasından çizilen yatay ve dikey çizgiler popoyu dört eşit parçaya bölmeli. Bu dört parçanın da aynı hacimde olması arzulanır.
Brezilya Poposu: Brezilya stilinde popo, kalkık durur. Bu görüntüyü elde etmek için öncelikle popo çevresinde şekli bozan ve popoyu aşağı çeken yağlar alınır. Ayrıca bedenin geri kalanında fazla olan yağ depolarından da alınır. Bu yağların bir bölümünden kök hücreler ayrıştırılır ve kalan yağlarla karıştırılıp kök hücreden zengin yağ hücresi hazırlanır. Bu hücre kokteyli poponun özellikle üst bölümlerine verilerek popo kaldırma ve kalkık gösterme illüzyonu yaratılır. Ancak bu teknik yeterli yağ rezervi olmayanlar için uygun değildir.

Kök hücre ile popo büyütme ameliyatı kalıcı mıdır?

Sırt, bel, bacak yağları büyük hücreli yağlardır. Erimeleri oldukça zordur. Kişi aşırı kilo kaybetmediği ve zayıflatıcı tabletler kullanılmadığı sürece ömür boyu kalıcıdır.

Kök hücre ile popo büyütme ameliyatının komplikasyonu var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında komplikasyonu vardır. Geçici ödem ve morluk oluşabilir. Bazen de enfeksiyon riski vardır. Bunlar geçicidir kesinlikle kalıcı değildir.

İşe dönme zamanı: 2 hafta sonra yürüyüş, 4 hafta sonra ise hafif sporlar yapılabilir. Güneşe 4-6 hafta sonra çıkılabilir.

Sonuç: 5 hafta içinde tüm şişlikler iner ancak son şekli 6 ay sonra ortaya çıkacaktır. Oluşacak olumsuzluklar daima düzeltilebilir olumsuzluklardır. Doktorunuza bu konuda güvenebilirsiniz.

Kök hücre uygulamalarını Türkiye’de ilk uygulamaya başlayan ve geliştiren hekimlerden biri de doktorumuz Salih Mollaosmanoğlu’dur. Lazer teknolojisiyle uygulanan kök hücreli yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi, derin yanıkların neden olduğu izleri ortadan kaldırıyor. Yöntem, özellikle artık plastik cerrahi yöntemlerinin etkili olamayacağı durumlara ulaşıldığında söz konusu dokunun daha iyi iyileşmesinde etkili oluyor ve izler büyük ölçüde azalıyor. İyileşmenin, yağ hücresinin içindeki kök hücresine bağlı olduğu artık bütün dünyaca kabul edildi ve hastalara yeni bir umut ışığı oldu.

Çarpık bacak dendiğinde ilk akla gelen parantez bacaklardır. Ancak bunun tipleri ve derecesi vardır. Büyüme çağından sonra kemikleri düzeltmek oldukça zahmetli ve uzun süren tedavi yöntemleridir.    Bunun yerine kök hücreden zengin yağ hücresi  kullanımı eğrilikleri kamufle ederek çarpık bacak sorununda oldukça iyi sonuçlar verir.

X bacak, asimetrik bacak, ince bacak, ince ya da çarpık ayak bileği yine bu hücrelerin kamuflaj ile iyi bir tedavi yöntemi olduğu durumlardır.

Çarpık bacak düzeltilmesi  bir yanılsama ile kişinin boyunu uzun gösterir. Tek renk giyinme bir bayanı nasıl uzun gösteriyorsa, üstü farklı biçimde altı farklı biçimde bacaklar kısa görünür. Bu nedenle üst bacak ve alt bacağın birbirine uyumlu hale getirilmesi bacakları daha uzun gösterecektir.

Dikey hatlar her zaman yatay çizgilere göre göze daha uzun görünür. Bacak konturlarında aşırı girinti ve çıkıntıların olması bacağı kısa gösterir. Bu nedenle zarif bir şekilde akışkan hatların oluşturulması bacağı uzun gösterir.

Yağ dokusu en zengin ve kolay kök hücre kaynağıdır. 150 cc yağda 1 milyon uykuda kök hücre yer alır. Aynı miktardaki kemik iliğinin 1000 katı kadar kök hücre bulunur.

Liposuction, ultrasonik liposuction ya da lazer liposuction  ile alınan yağlar kullanılamaz. Yağların alınması için düşük basınç ve belirli bir incelikte  kanüller gerekir. Bu arada yağ dokusuna kimyasal ve mekanik başka travmalarda olmamalıdır. Yağ dokusu içinde kan bulunması pek çok açıdan hücre kalitesini ve sonucunu bozar.  “No-touch”  yöntemi yağların bu tür travmalardan uzak bir şekilde alma şansı veriyor.  Yağ hücresi alınma yanında saflaştırılma basamağı da çok önemlidir. Saflaştırma hem hasarsız hem de etkinliği yüksek olmalıdır.  Bu elde edilen hücreler arasında bol miktarda kök hücre bulunur. Yine de alım sırasında kök hücrelerin bir kısmı yerinde kalır.  Elde edilen kokteylin kök hücrece zenginleştirilmesi bedendeki formüle yakın hale getirilmesi için bir zenginleştirilme işleminden geçmesi gerekir. Bu zenginleştirme işlemi santifirüj ve bir enzim gerektirir.

Yaşla beraber özellikle çoklu doğumlar ya da aşırı kilo alıp vermeler sonrası büyük dudaklarda boşalma, gevşeme ve sarkma meydana gelir. Bu durum aşırı zayıflamalardan sonra da görülmektedir. Oysaki büyük dudak bölgesinin gergin ve dolgun görünmesi arzu edilen bir tercihtir.

Bu problemin tedavisinde kök hücre yağ transferi yapılmaktadır. Bu işlem sonrası herhangi bir iz kalmaz.

Hazır kök hücre saflaştırılmışken aynı aspirat ile G-noktası hassaslaştırılması da yapılabilir. Böylelikle kök hücre ile G- noktasında duyu artışı gerçekleştirilmiş olur. Bu işlem de lokal anestezi altında yapılabilmekle beraber eğer başka cerrahiler ile kombine edilecek ise o zaman genel anestezi tercih edilebilir.

Kadın genital bölgesi bir bütün olarak değerlendirilmelidir, çünkü yapılardan biri etkilendiğinde genellikle diğerinde de problemler görülebilmektedir.