Neden Burun Estetiği ?

Burun cerrahisi veya Rinoplasti (“burun işi”) burnun genel şeklini değiştirmek ve / veya fonksiyonunu iyileştirmek veya korumak için kesin cerrahi değişiklikleridir. Burun vücudumuzun ve yüzümüzün aksine merkezdedir. Bu nedenle, burundaki hafif asimetriler bile hemen görülebilir. Bir rinoplasti veya revizyon rinoplastisinin amacı, estetik açıdan daha hoşa giden diğer yüz özelliklerinin daha belirgin hale gelmesi için dikkat dağıtımını ortadan kaldırmak olmalıdır.

Rinoplasti, burnunun boyutunu küçültebilir veya büyütebilir, burnunuzun şeklini değiştirebilir veya burnunuz ile üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Sapmış bir septum, burun kapağı çökmesi veya büyümüş burun kemiği sebebiyle ortaya çıkan solunum problemleri kozmetik değişikliklerle aynı zamanda düzeltilebilir.

Herhangi bir plastik cerrahinin gerçek amacı, mükemmellik yerine iyileştirme çabasıdır. Hiçbir cerrah sonuçları garanti edemez çünkü cerrahi işlemler yalnızca cerrahın deneyimine ve becerisine bağlı değil aynı zamanda hastanın özel probleminin, sağlık durumunun, cilt dokusunun, burun anatomisine ve iyileşme kabiliyetine de bağlıdır.

Rinoplasti, yüz plastik cerrahisinde çok karmaşık ve sanatsal bir prosedürdür. Dr. Mollaosmanoğlu, burun estetiği amacının cazip ve doğal görünen bir burun olması gerektiğine ve “işlem görmüş” görünüme sahip olmaksızın yüzün geri kalanıyla uyumlu olması ilkesine inanır.

Rinoplasti için aday olup olmadığınızı düşünmenin en önemli yanı, ameliyatın yalnızca sizin istediğiniz şey olmasıdır. Rinoplasti kendi seçiminiz olmalı,başka bir kişinin veya ünlü bir imajın etkisi değil.

Burun Estetiği Adayları

Eğer burun görünümünüzden hiçbir zaman memnun olmadıysanız, kozmetik kaygılarınız kendinizi rinoplasti için aday olarak tanımlamanın ilk faktörü olabilir.

Burnunuzda bir şişlik olup olmadığı, eğri bir kıkırdak kısmı veya burnunuzda büyük veya küçük olduğunu düşündüğünüz bir alan,v.b. bunlar tüm görünümünüzü etkileyen ve sizi bir rinoplasti adayı yapabilecek konulardır.

Bununla birlikte, iyi bir aday, ameliyattan gerçekçi beklentilerin yanı sıra ameliyat tamamlanmadan önce ve sonrasında üstlenmeleri gereken sorumlulukları anlayan bir kişidir.

Rinoplasti ameliyatı burun şeklinizle ilgili aşağıdaki şekilleri ele alabilir:

  • Burun genişliğini ayarlama
  • Kalkık, büyük, sarkık veya şiş burunları değiştirme
  • Eğri burun şeklini düzeltme
  • Burun profili dahi
  • İnce burun köprüsü

Rinoplasti adayı olabilmeniz için önce burun tamamen geliştirilmiş olmalıdır. Cerrahınız yüzünüzdeki büyümenin tamamlandığından emin olmak için kemik yapınızı değerlendirecektir.

Tipik olarak, bir doktor 13 yaş ve üzeri birinde rinoplasti yapmaz çünkü kemikler henüz yerine oturmamış olabilir. Yüzünüz tamamen gelişmeden önce bir rinoplasti işlemi yaptırmak, sonuçlarınızın kalıcı olmayabileceği veya sonuçlarınızın umduğunuz kadar etkili olmayabileceği anlamına gelir.